Prof. dr hab. inż. Jarosław Socha

Dodatkowe informacje

Kontakt: jaroslaw.socha@pan.pl

Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2028. Członek Komisji Ewaluacji Nauki przy MNiSW. Od 1 września 2024 r. pełni funkcję Dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, na którym pełni również funkcję koordynatora dyscypliny nauki leśne oraz przewodniczącego Rady Dyscypliny nauki leśne.

Jest członkiem Editorial Board licznych czasopism naukowych, w tym szczególnie cenionego w naukach leśnych czasopisma Forest Ecology and Management. Obył staże naukowe w Integrated Remote Sensing Studio na University of British Columbia, Kanada (2014) oraz na University of Lisbon, Portugalia (2015). Uczestniczył również w licznych pobytach naukowych w większości krajów europejskich, Brazylii, Chile i USA.

Jego dorobek naukowy obejmuje między innymi 111 recenzowanych artykułów, opublikowanych w zdecydowanej większości w renomowanych czasopismach z listy JCR. Kierował licznymi projektami badawczymi krajowymi i międzynarodowymi oraz był wykonawcą w projektach międzynarodowych (5PR UE, 7PR UE, H2020, Horyzont Europa, Forest Value) i kilkunastu projektach krajowych, w tym fansowanych przez KBN, MNiSW, NCBiR i PGL LP. Aktualnie realizuje 6 projektów badawczych krajowych i międzynarodowych, w tym finansowanych w ramach Horyzont Europa, Forest Value i NCN.

Promotor w 9 zakończonych obroną przewodach doktorskich, w tym 4 doktoratów, które uzyskały wyróżnienie. W latach 2005-2023 nagrodzony 19 nagrodami indywidualnymi i zespołowymi za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną, w tym w roku 2016 Nagrodą Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W badaniach zajmuje się trzema głównymi kierunkami badawczymi:

  1. Długoterminowe konsekwencje zmian warunków siedliskowych i produkcyjności lasów w wyniku zmiany klimatu i antropopresji.
  2. Zaburzenia i adaptacja lasów do zmiany klimatu oraz ich rola mitygacyjna.
  3. Modelowanie wzrostu drzew i drzewostanów oraz produkcyjności siedlisk ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania danych teledetekcyjnych.

Do najważniejszych osiągnięć naukowych należy opracowanie wdrażanych aktualnie w leśnictwie, w tym Systemie Informatycznym Lasów Pańśtwowych i Banku Danych o Lasach modeli wzrostu głównych gatunków lasotwórczych Polski oraz opracowanie modeli i map ryzyka zamierania drzewostanów w Polsce. Jest twórcą oryginalnej metody monitorowania i modelowania wzrostu lasów na podstawie powtarzanego lotniczego skanowania laserowego.

Prywatnie interesuje się sportem (narciarstwo, rolkarstwo), muzuką, turystyką wysokogórską oraz literaturą faktu. Wielokrotnie zajmował I miejsce w mistrzostwach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w narciarstwie alpejskim w konkurencji slalom gigant i reprezenotwał Uniwersytet w zawodach międzyuczelnianych.